Püf Noktaları

Keçi peynir Çeşitleri

*Beyaz peynir ambalajına fazla su salmışsa bu peynirin yeterince bekletilmediğini gösterir.

*Beyaz peynir dışındaki peynirler yıkanmaz, su ile temas peynirin lezzet ve aromasının kaybolmasına yol açar. Beyaz peynirleri keserken, bıçağı ıslatmak peynirin düzgün kesilmesine yardımcı olur.


*Beyaz peynir; ambalajı açıldıktan sonra, içme suyuna, yumurta yüzecek kadar tuz eklenerek hazırlanan sıvıda saklanabilir. Böylece peynirin olgunlaşma süreci de devam eder.

*Peynir hemen tüketilmeyecekse, kendi ambalajında saklanmalıdır. Ambalajı açıldıktan sonra ise mutlaka saklama kabında veya ambalaj malzemelerine sararak korunmalıdır. Aksi takdirde peynir nemini kaybeder, aroması ve lezzeti azalır.


* Kek için bir fincan yoğurda bir küçük çay kaşığı kabartma tozu eklerseniz, yoğurdun içindeki asit, undaki proteinle birleşir, yumuşak ve ince dokulu bir kek elde edersiniz.

*Tereyağının tadının değişmemesi için buzlukta muhafaza edilmesi daha doğrudur.Donan tereyağından kullanmak istediğiniz miktarı patates soyacağıyla rahatlıkla alabilirsiniz


*Taze kaşar peyniri açık sarı renkte, homojen yapıda, süt kokulu, kolay dilimlenebilir ve az tuzlu olur.

*Tereyağını yemeklere servisten önce eklemeniz besin değerini korumasına ve daha lezzetli olmasına neden olur.


*Tadıldığında çok fazla ekşilik veren beyaz peynirden kaçının. Ancak ekşi oranı çok az olan peynirde yoğurt kültürünün kullanılmış olabileceği aklınızda olsun.