*Beyaz peynir çok fazla gözenekli ise almadan önce bir kez daha düşünün. Gözeneklerin fazlalığı, asitli süt kullanıldığını gösterir.agiz-sagligina-iyi-gelen-dash-diyetinin-puf-noktalari3

*Tereyağını çırpma aletiyle çırparsanız margerinden daha çok köpürür.Böylece pasta ve tatlılarınız daha yumuşak ve lezzetli olur.

*Tadıldığında çok fazla ekşilik veren beyaz peynirden kaçının. Ancak ekşi oranı çok az olan peynirde yoğurt kültürünün kullanılmış olabileceği aklınızda olsun.

*Tereyağını yemeklere servisten önce eklemeniz besin değerini korumasına ve daha lezzetli olmasına neden olur.goat

 

*Taze kaşar peyniri açık sarı renkte, homojen yapıda, süt kokulu, kolay dilimlenebilir ve az tuzlu olur.

*Tereyağının tadının değişmemesi için buzlukta muhafaza edilmesi daha doğrudur.Donan tereyağından kullanmak istediğiniz miktarı patates soyacağıyla rahatlıkla alabilirsiniz.

*Dil peyniri az tuzlu olmalı ve lif lif ayrılabilmelidir.

* Kek için bir fincan yoğurda bir küçük çay kaşığı kabartma tozu eklerseniz, yoğurdun içindeki asit, undaki proteinle birleşir, yumuşak ve ince dokulu bir kek elde edersiniz.

agiz-sagligina-iyi-gelen-dash-diyetinin-puf-noktalari3

*Peynir, ışıksız ortamda (buzdolabında, sebzelik gözünde) saklanmalıdır.

*Peynir hemen tüketilmeyecekse, kendi ambalajında saklanmalıdır. Ambalajı açıldıktan sonra ise mutlaka saklama kabında veya ambalaj malzemelerine sararak korunmalıdır. Aksi takdirde peynir nemini kaybeder, aroması ve lezzeti azalır.

*Beyaz peynir; ambalajı açıldıktan sonra, içme suyuna, yumurta yüzecek kadar tuz eklenerek hazırlanan sıvıda saklanabilir. Böylece peynirin olgunlaşma süreci de devam eder.

*Tereyağı diğer gıdaların kokusunu aldığı için kokulu gıdaların yanında saklanmamalıdır.

*Peynir dilimlere ayrılmadan saklanmalıdır, böylece dış ortamla teması en aza indirilebilir.

*Kabuklu peynirler (eski kaşar gibi), kabuğu temizlenmeden saklanmalı, temizleme işlemi peyniri tüketmeden hemen önce yapılmalıdır. Krem peynirler mutlaka kendi ambalajının içinde ve kapağı kapalı olarak saklanmalıdır.

*Kızartma peynirler tüketilmeden önce 4-5 saat suda bekletilerek tuzu alınmalıdır.

*Beyaz peynir dışındaki peynirler yıkanmaz, su ile temas peynirin lezzet ve aromasının kaybolmasına yol açar.
Beyaz peynirleri keserken, bıçağı ıslatmak peynirin düzgün kesilmesine yardımcı olur.

*Beyaz peynir ambalajına fazla su salmışsa bu peynirin yeterince bekletilmediğini gösterir.

08Mar 2016

*Beyaz peynir çok fazla gözenekli ise almadan önce bir kez daha düşünün. Gözeneklerin fazlalığı, asitli süt kullanıldığını gösterir. *Tereyağını çırpma […] Devamini oku